Zepsuta pralka? To nie jest problem!

O tym, iż pralka ma kłopoty z wypuszczaniem wody, dowiadujemy się przeważnie w trakcie czy pod koniec prania. Z tej przyczyny dysfunkcja nie jest tak prosta do zdiagnozowania, jak mogłoby się wydawać.
Większa część dzisiejszych pralek komunikuje źródło problemu, wyświetlając kod błędu na panelu sterującym albo migocząc odpowiednią ilość razy diodami.

call center

Źródło: pixabay.com
Tablice kodów błędu dla indywidualnych pralek znajdziemy w sieci. Nie zawsze jednak mamy dostęp do internetu, toteż kiedy zdarzy się, iż po zakończonym praniu odzienia są zwilgotniałe, można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, iż przyczyną jest niedrożny odpływ lub zablokowana pompa. Pralka nie przeszła w tryb odwirowywania. Dzieje się w taki sposób, ponieważ pralki mają zabezpieczenia uniemożliwiające wirowanie, kiedy w bębnie zostaje nazbyt wiele wody. Do naprawy przystępujemy najprzód umiejscawiając filtr do pralki. Za każdym razem będzie on gdzieś na dole pralki, pod bębnem. Do spodu bębna przymocowany będzie gruby kanał odpływowy, jaki wiedzie do filtra. Ten natomiast połączony jest z pompą, jaka wypycha wodę na zewnątrz . W pralkach pakowanych od frontu filtr (maty filtracyjne do rekuperatorów) znajduje się niedaleko podłogi, pod drzwiczkami, po lewej stronie. Kiedy niekiedy, szczególnie w pralkach pakowanych odgórnie, ukryty jest z boku. Żeby się do niego dostać, trzeba zdjąć panel maskujący. Nie trzeba nic wykręcać, wystarcza podważyć uchwyty i zdecydowanym ruchem ściągnąć plastykową maskownicę – nie przegap tego filmu.

perspektywa - firma

Autor: Ministerio de Cultura de la Nación Argentina
Źródło: http://www.flickr.com
W niektórych modelach filtr do pralki osłonięty będzie kolistą pokrywką przypominającą wlew paliwa w pojeździe. Starczy ją po prostu otworzyć. Filtr posiada specyficzny układ pokrętła. Wykręca się go ruchem przeciwnym do wskazówek czasomierza, a więc kręcąc w lewo – przydatne informacje.

Pamiętaj jednak, by przedtem ręcznie wylać wodę z bębna – tyle, ile można, w przeciwnym razie wszystko wyleci prosto na podłogę. Jeśli z kolei konieczna będzie wymiana łożyska w pralce, wówczas zostaje zadzwonić po eksperta.