W jaki sposób wybrać lornetkę, żeby służyła nam długo?

zakupując taki sprzęt, chcielibyśmy, żeby służył nam długie lata. Abyśmy wyjeżdżając w jakieś miejsce na wycieczkę, mieli co wziąć ze sobą, aby śledzić z bliska jakiekolwiek ciekawe zjawiska.
Zakupując lornetkę trzeba pamiętać, żeby nie nabywać lornetki z powłokami rubinowymi.

lornetki
traktor

Autor: photobeppus
Źródło: http://www.flickr.com
Nie nadają się one do żadnych obserwacji, gdyż bardzo często są to mało warte zabawki. Powłoka rubinowa często pokazuje nieprawdziwe kolory i redukuje ilość gromadzonego światła. Można by je w łatwy sposób odróżnić od innych, gdyż można przeglądać się w tych lornetkach jak w lusterku. Najważniejszym parametrem, o jakim powinniśmy pamiętać kupując lornetkę, jest średnica teleobiektywu. Jeżeli prowadzimy obserwacje astronomiczne lub w nocy, wybrać powinniśmy zoom co najmniej 50 milimetrowy. W turystyce i polowaniach w ciągu dnia, doskonale będą sprawdzać się lornetki o obiektywie 30-42 milimetry. Ogromne powiększenie w lornetce nigdy nie jest najlepsze. Najlepiej będzie jeśli powiększenie będzie wynosić 12-15 razy. Przy większym powiększeniu maleje pole widzenia oraz jasność wizji.
Idąc po taki sprzęt, dobrze wziąć ze sobą suwmiarkę. Zmierzysz w ten sposób średnicę teleobiektywu i sprawdź ją ze średnicą podawaną przez producenta. Powinieneś ocenić ogólne wykonanie lornetki. Trzeba ścisnąć tubus przy obiektywie. Jeśli zacznie on trzeszczeć, nie bierz takiego urządzenia, ponieważ nie posłuży ci zbyt długi czas. Najlepsza będzie lornetka ciężka, która zbudowana jest z aluminium lub z metalu. Metal zakład obróbki metali zazwyczaj obity jest gumą. Na okulary lornetki musisz mocno nacisnąć.

Nie mogą uginać się oraz naciskając na nie nie powinieneś lornetki rozogniskować. Jeżeli lornetka ma w tubusie brud albo ślady kleju, nie nabywaj takiego sprzętu. Dobra lornetka we wnętrzu powinna zostać czarna.