Które ogrzewanie będzie najtańsze?

Wybór sposobu, w jaki budynek będzie opalany, jest to jedna z newralgicznych decyzji, która będzie miała niewątpliwy wpływ na koszty użytkowania. Do popularnych rozwiązań należy grzanie paliwem stałym, ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej oraz grzanie gazowe.
Jeżeli idzie o elektryczne ogrzewanie, tego wariantu ogrzewanie uznawane jest za jedno z w najwyższym stopniu niezawodnych i komfortowych.

sterownik

Autor: RHEINZINK Polska Sp. z o.o.
Źródło: www.rheinzink.pl

Niepodważalnym walorem jest tutaj na pewno prostota obsługi: regulacja temperatury jest łatwa, zaś instalacja nie wymaga notorycznej ingerencji mieszkańców. Niestety, niezaprzeczalnym faktem jest także, iż elektryczne ogrzewanie pompa ciepła niskotemperaturowa będzie dosyć kosztowne. Jednym z ogromniejszych kosztów jest instalacja paneli do nagrzewania, dosyć kosztowny jest też sterownik. Do wyżej wymienionego jednorazowego kosztu, wypada doliczyć późniejsze koszty użytkowania, a te także nie będą małe. Ogrzewanie gazowe może być skomplikowane w montażu, jednak opłacalne. Jeśli idzie o wygodę użytkowania kocioł gazowy będzie porównywalny do ogrzewania elektrycznego – na pewno nie zajmuje mnóstwo powierzchni, nie pobrudzi pomieszczeń i nie trzeba dozorować ilości opału.
Wśród stałych paliw, najpopularniejszy jest z pewnością ekogroszek i brykiet. Te paliwa pozwalają na najogromniejsze oszczędności kosztów nagrzewania. Niestety nagrzewanie tego rodzaju jest dosyć problematyczne, jednak wciąż ma wielką popularność.

Największymi minUSAmi opalania paliwem stałem jest z pewnością konieczność stałej kontroli wypalania, większa liczba zanieczyszczeń, produkowanie trujących spalin oraz konieczność wygospodarowania powierzchni na opał. Wśród kotłów na paliwo stałe wyróżnić można następujące typy: kocioł zasypowy, kocioł komorowy, tak zwany zagazowujący czy też samoczynny.