Dobrodziejstwa druku

To już prawie siedem wieków mija, odkąd Jan Gutenberg założył pionierski zakład drukarski w historii.

To niebywałe, jak ten wynalazek zmienił życie. Od momentu, gdy skromny rzemieślnik wynalazł drukowanie papieru, należy liczyć początek ery nowożytnej. Ułatwienie kopiowania pisma miało wielki wkład do powstania naszej kultury.
Epson Stylus SX130

Autor: Epson
Źródło: Epson

Bez ruchomych czcionek w Europie nie rozprzestrzeniłaby się reformacja. A obecnie? Popatrzcie na przykład na branżę reklamową – drukowanie ulotek (Oferta: ) jest dzisiaj powszechne. Umiecie sobie wyobrazić wielkie hale, w których mrowie pracowników mozolnie przepisuje i przerysowuje kolejne świstki? W ten sposób przed epoką czcionki ruchomej tworzono wszystko. A |drukowanie kalendarzy? Każdy miesiąc pojedynczo powielać, co za męka.

Zanim Gutenberg stworzył druk, w zasadzie większość ludzi była analfabetami. Wytwory literackie były luksusowym towarem. To było zgodne z sensem kluczowego prawidła gospodarki. Jeśli coś jest wymagające w produkcji, ponieważ zabiera wiele czasu i potrzebuje sporej liczby zatrudnionych, to wartość produktu ostatecznego będzie wysoka. A w wiekach średnich zróżnicowanie majątkowe było naturalnie ogromne. Książki miała więc garstka ludzi, a jeszcze bardziej mikroskopijna grupa potrafiła je studiować.

Jądrami kultury były zakony, w których bracia powoli powielali opasłe woluminy, zazwyczaj wydania Biblii. Rozpowszechnienie posiadania Nowego i Starego Testamentu po wymyśleniu druku okazało się najważniejszym katalizatorem przemian kulturowych i wyznaniowych. A w tej chwili popatrzcie, jak jest współcześnie. Większość ludzi posiada w mieszkaniu tomy poezji, notesy, notatniki, albumy. A słowo powstały dzięki czcionkom jest aktualnie powoli zastępowane przez technikę komunikacji cyfrowej.

Ale to jeszcze nie koniec epoki druku. Firmy poligraficzne są wciąż niezastąpione. Dzięki drukowi jest wydawana prasa.

Jeżeli ciekawi Cię ciąg dalszy (http://www.grano.pl/platki-bezglutenowe) naszego opisu zapraszamy do następnego artykułu, który czeka na Ciebie pod tym linkiem. Tam rozproszymy wszelkie Twoje niepewności.

To też przecież najlepsze narzędzie w marketingu. Druk ulotek, gazetek, billboardów napędza światową ekonomię od dziesięcioleci. Odszukanie dobrej firmy poligraficznej to żaden problem. Trzeba wejść do internetu, włączyć Google i wkleić zdanie „druk miasto” (np. „druk Kraków”) i dokonać wyboru spośród masy otrzymanych możliwości.