W jakich miejscach stosuje się ochronniki przepięciowe? Do czego mogą służyć? Czy używa się ich również w przypadku fotowoltaiki?

sprzęty elektryczne są poddane oddziaływaniu prądu o różnym nasileniu. Najczęściej takie nasilenie jest pod kontrolą, natomiast czasami bywa tak, że napięcie jest zbyt duże i wtedy urządzenie jest zagrożone zepsuciem.

Jakiego rodzaju zabezpieczenie używane jest na takie możliwe sytuacje?
Ochronnik przeciwprzepięciowy (Pelelectric) montuje się na aparaturze w razie takich sytuacji. Dawniej nazywany był odgromnikiem właśnie dlatego, że sytuacje, o jakich mowa to przykładowo wyładowania atmosferyczne. Wtedy, gdy dojdzie do wyładowania przykładowo podczas burzy, tworzy się czasowe przepięcie. Taki ogranicznik zmniejsza czas oraz siłę impulsu. Tego typu urządzenie montowane jest często na kluczowych częściach sieci elektrycznej, na przykład są to transformatory.
Pelelectric

Autor: clry2
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy chodzi o ograniczniki fotowoltaika również stosuje je do zabezpieczenia systemu. W fotowoltaice stosuje się przede wszystkim dwa rodzaje ograniczników.

Ciekawy artykuł? W takim razie zachęcamy Cię, abyś przeglądnął nowe informacje ze strony (http://kbsound.pl/), którą dla Ciebie stworzyliśmy. Wejdź więc w podany link.

Tam, gdzie ma się do czynienia z prądem stałym są to specjalne ograniczniki, natomiast tam gdzie jest prąd przemienny są one standardowe. Dobrze jest też mieć pojecie, że gdy dobrane zostaną one niewłaściwie to realne jest zagrożenie pożarem. Na pewno również system fotowoltaiczny powinien być zainstalowany wraz z piorunochronem. Natomiast używać należy, by takie urządzenie nie było zainstalowane w bliskiej odległości od części systemu PV.

Tego rodzaju ograniczniki mają powszechne zastosowanie w miejscach, gdzie zagrożenie takimi zmianami prądu jest realne. Ograniczeniem jest z pewnością ich cena, dlatego trzeba zastanowić się czy użycie ich jest na pewno dobrą decyzją.