Sprężarka tłokowa – jak to funkcjonuje?

Wiele wynalazków bywa niedocenianych, mimo wielkiej powszechności użycia. Wszyscy wiedzą coś o promach kosmicznych i odrzutowcach, o silnikach spalinowych i elektrycznych. Jednak tylko garstka zdaje sobie sprawę z roli, jaką w postępie naukowych zajmuje niedoceniana sprężarka.

PneumaBez sprężarki, która podwyższa ciśnienie gazów (), nie mielibyśmy w mieszkaniu odkurzacza, suszarki do włosów i lodówki . W warsztatach nie było by szlifierek, wiertarek i kluczy pneumatycznych. Musielibyśmy też zawsze manualnie pompować opony. Na budowie nie używano by młot pneumatyczny, sprzęt do piaskowania i do malowania pod ciśnieniem. Współcześnie silniki turboodrzutowe nie mogłyby w ogóle funkcjonować. Bolidy Formuły 1 nie rozwijałyby zawrotnych prędkości. W rurach nie płynąłby gaz.

Jak widać funkcjonalność sprężarek jest niekwestionowana. Taki jest także wybór dostępnych na świecie modeli tej maszyny. Najstarsze i najmniej złożone są sprężarki tłokowe, stosowane przy funkcjonowaniu młota pneumatycznego. Gaz (powietrze) jest tam ściśnięty przez działanie tłoka, napędzanego przez silnik spalinowy. W ten sposób wspomagane są też kompresory śrubowe, z zastrzeżeniem, że tam ciśnienie jest wytwarzane przez dwie wirujące śruby. Zbliżone rozwiązanie wykorzystują sprężarki spiralne, gdzie śruby i podkładki nierdzewne zastępują dwie oddziałujące na siebie spirale.Istnieją też inne, bardziej kompleksowe rodzaje, takie jak sprężarki Roots, membranowe i osiowe.

Najczęściej w codziennym zastosowaniu są jednak te najprostsze, licząc nawet od najprymitywniejszej pompy ręcznej, z którą z pewnością każdy kiedyś się zetknął.