Następstwa niżu demograficznego.

Niż demograficzny jest naturalnym zjawiskiem objawiającym się zmniejszeniem ilości urodzin dzieci w określonym czasie na danym terenie. Obecnie Polska wkroczyła w jeden z największych niżów od lat czterdziestych XX wieku. Na taką sytuację złożyło się wiele czynników, specjaliści jako najbardziej istotne z nich podają masową emigrację spowodowaną otwarciem granic Unii dla ludzi pracujących, kryzys finansowy oraz niekorzystną politykę rodzinną. Pozostanie takiego niżu może wywołać wiele niekorzystnych konsekwencji w niedalekiej przyszłości.

dziewczyna ucząca się języka angielskiego

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com

Największe zagrożeniaEksperci zgodnie twierdzą, że jeśli niż demograficzny utrzyma się na dłużej, państwo może nie być w stanie wydać wszystkich emerytur dla przyszłych emerytów.

Chcesz znaleźć podobne materiały, ale trafiłeś w ślepy zaułek? Jeśli tak, to zalecam to omówienie (https://www.fenicja.com/blog/jakie-sa-najpopularniejsze-dania-kuchni-libanskiej) – rzeczywiście opłaca się wziąć go pod lupę.

Najważniejszym skutkiem tego zjawiska jest przewaga osób pobierających emerytury, nad ludźmi płacącymi składki emerytalne. Tak samo znaczne może być zachwianie rynku pracy wywołane spadkiem zatrudnienia w placówkach oświatowych i koniecznością zmiany źródła utrzymania dużej ilości nauczycieli i opiekunów przedszkolnych – (źródło). Najbardziej palącym problemem może się tu okazać praca dla nauczycieli. Warszawa w tym momencie boryka się z tym problemem, aktualnie nauczyciele są zmieniają kwalifikacje najczęściej na pracowników socjalnych, ale i w tym sektorze liczba miejsc jest już uszczuplona. Propozycja dla poszukujących możliwości nauki: native speaker warszawa.

Sposoby na uniknięcie katastrofy demograficznej
Młode osoby wolą osiedlać się w innych krajach, gdzie utrzymanie rodziny jest o wiele łatwiejsze niż w Polsce. Jedynym sposobem na utrzymanie młodych ludzi w kraju jest modyfikacja polityki w kwestiach rodziny. Wyższe świadczenia socjalne mogą jednak nie wystarczyć. Dopóki koszta utrzymania będą tak duże, młodzi ludzie będą bali się założyć rodzinę. Badania wykazały bowiem, że największym strachem przed wychowaniem potomstwa jest lęk przed brakiem środków na wychowanie dziecka. Drugim dużym lękiem osób w wieku reprodukcyjnym jest strach przed wieloletnimi kredytami na mieszkanie. Perspektywa przeprowadzki do obcego państwa i zaczynania życia od nowa jest nierzadko o wiele bardziej kusząca od strachu przed egzystencją, który czeka na młodych w Polsce.