Należyte eksploatowanie sprzętu elektronicznego gwarancją bezpieczeństwa

Jeśli jesteś w trakcie remontu domu, naprawiasz samochód albo chcesz wymienić wtyczkę od tostera czy dowolnego sprzętu elektronicznego, niezbędna jest wiedza na temat otaczających nas na co dzień na pozór nieskomplikowanych przedmiotów, jakimi są kable elektryczne i przewody przyłączeniowe.

elektryk, kable elektryczne

Autor: Mussi Katz
Źródło: http://www.flickr.com
Wiedza na temat konstrukcji przewodów będzie tutaj kluczowa. Kable elektryczne składają się z materiału przewodzącego, tak zwanej „żyły” zrobionej przeważnie ze stopu miedzi lub aluminium (LAPP). Mogą występować pod postacią drutu, linki lub szynoprzewodu. Całość w zależności od rodzaju i potrzeby kabla, ochraniana jest izolacją z tworzywa sztucznego. Przewody elektryczne posiadają także zróżnicowaną grubość żyły w korelacji od przeznaczenia i wysokości napięcia prądu elektrycznego. Od przeznaczenia kabla, może zmieniać się ilość żył zawartych w przewodzie.

Przewody elektryczne używane do dużych urządzeń albo zakładów przemysłowych posiadają o znacznie solidniejszą konstrukcję oraz wytrzymalszą strukturę materiałów z jakich są produkowane (przewody). Należy mądrze dobrać grubość przewodu do właściwego przeznaczenia kabla, ponieważ pod wpływem za dużej temperatury wywołanej przepływem wysokiego napięcia prądu elektrycznego, przewód (zobacz ölflex® classic 110) może spłonąć, co skutkować może brakiem zasilania lub niebezpieczną awarią. Izolacje żyły mogą być zbudowane z rozmaitych substancji samo gaszących aby ograniczyć ryzyko pożaru.

instalacje, kable

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Przewody przyłączeniowe zbudowane są dokładnie w taki sam sposób jak przewody elektryczne. Różnica polega na specjalnym zakończeniu umożliwiającym przyłączenie się do źródła zasilania. Są to tak zwane wtyczki. Ich rolą jest również połączenie kilku mechanizmów elektrycznych, maszyn (przewody przyłączeniowe). Każde urządzenie elektryczne oparte jest na przewodach elektrycznych i kablach przyłączeniowych, dlatego każdy z nas,bez względu na pełniony zawód, czy zainteresowania, powinien posiadać chociaż minimalną wiedzę w tej dziedzinie. Jest to przede wszystkim gwarancją bezpieczeństwa nie tylko naszych sprzętów RTV i ADG, ale także naszego zdrowia i życia. Usterki instalacji elektrycznej wynikające z jej nieprawidłowego użytkowania, są przyczyną pożarów, porażeń i innych tragedii.