choinka

Jak tłumaczy się niektóre tradycje bożonarodzeniowe? Czy na pewno wiemy skąd one pochodzą?

Boże Narodzenie to czas szczęścia i radości, w naszej tradycji wiążący się także z wieloma zwyczajami. Jednym z nich jest dekorowanie domów ozdobami świątecznymi, oczywiście najważniejsza tu będzie choinka, ale też często spotyka się różnego rodzaju łańcuchy, stroiki czy jakieś inne dekoracje.

Obecnie najróżniejszych świątecznych akcesoriów znaleźć można w sklepach ogromne ilości, w dużej ich części już w pierwszych dniach grudnia niemała część powierzchni zostaje przeznaczana właśnie na tego typu towary. Ale można iść w innym kierunku, czyli spróbować wykonać coś samodzielnie, bo inspiracji na to również jest sporo. W szczególności jest to dobry pomysł, jeśli się ma dzieci, ponieważ po pierwsze można je zaangażować do takich przygotowań, a po drugie przyjemnie, w rodzinnym gronie spędzić trochę czasu. Tak naprawdę do wykonywania ozdób na święta nie trzeba wcale dużo kupować, najczęściej można sporo rzeczy zrobić z tego, co się będzie miało w domu. Tak naprawdę ważniejszy będzie pomysł, i w pierwszej kolejności chęci do tego, aby zabrać się za coś takiego. Warto także poznać worek Mikołaja.

Ubieranie choinki to chyba jedna z bardziej rozpoznawalnych tradycji świątecznych. Swego rodzaju symbol świąt. Jak następnym razem będziemy ubierać takie drzewko oraz wieszać bombki choinkowe zielone. Tradycja ta jest pogańska i wiąże się z ludowym kultem drzewka wiecznie zielonego, jakie symbolizuje życie oraz odradzanie się. Ciekawe jest to, że choinki najpierw stały się powszechne w religii protestanckiej w Niemczech. Dopiero potem tradycja ta została przeniesiona do Polski podczas zaborów właśnie przez protestantów. Dawniej przyozdabiano drzewko ciastkami, jabłkami, orzechami czy ozdobami z papieru.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=imDrMk2757M

ślub - akt
Autor: aNdrzej cH.
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawą najróżniejszych choinkowych ozdób są najróżniejsze łańcuchy i bombki. Aktualnie sporo bombek wygląda jak niewielkie dzieła sztuki, są malowane w sposób ręczny i kosztują naprawdę niemało. Lecz można też bombki na choinkę przygotować samemu, bardzo dobrze nadają się do tego formy ze styropianu, które można pomalować na dowolne sposoby. Jeśli się będzie miało trochę chęci, to z paru kulek o różnej wielkości, waty i kolorowych kartek papieru może postać przepiękna bombka mikołaj, która będzie zachwycać wszystkich gości. Z kolorowego papieru można zrobić bardzo ładne łańcuchy choinkowe, nie tylko będą one ślicznie wyglądały, lecz również dadzą zajęcie dla dzieci na kilka popołudni.

Jeśli chodzi o siano pod obrusem tu historia jest równie interesująca, ponieważ dawniej siano słano na cały stół, na jaki kładło się czysty obrus. W niektórych częściach naszego kraju siano kładło się nawet na całą podłogę. Miało ono symbolizować ubóstwo, w jakim urodził się Jezus Chrystus. Strój aniołka, w który czasem ubiera się swoje pociechy do jasełek także warty jest omówienia,. Skrzydła aniołów nie są do latania, to swego rodzaju symbol wznoszenia się do Boga. Same anioły symbolizują czystość, nieskalanie czy nieśmiertelność.