Jak tłumaczy się niektóre tradycje bożonarodzeniowe? Czy na pewno wiemy skąd one pochodzą?

Boże Narodzenie to czas szczęścia i radości, w naszej tradycji wiążący się także z wieloma zwyczajami. Jednym z nich jest dekorowanie domów ozdobami świątecznymi, oczywiście najważniejsza tu będzie choinka, ale też często spotyka się różnego rodzaju łańcuchy, stroiki czy jakieś inne dekoracje.

Obecnie najróżniejszych świątecznych akcesoriów znaleźć można w sklepach ogromne ilości, w dużej ich części już w pierwszych dniach grudnia niemała część powierzchni zostaje przeznaczana właśnie na tego typu towary. Ale można iść w innym kierunku, czyli spróbować wykonać coś samodzielnie, bo inspiracji na to również jest sporo. W szczególności jest to dobry pomysł, jeśli się ma dzieci, ponieważ po pierwsze można je zaangażować do takich przygotowań, a po drugie przyjemnie, w rodzinnym gronie spędzić trochę czasu. Tak naprawdę do wykonywania ozdób na święta nie trzeba wcale dużo kupować, najczęściej można sporo rzeczy zrobić z tego, co się będzie miało w domu. Tak naprawdę ważniejszy będzie pomysł, i w pierwszej kolejności chęci do tego, aby zabrać się za coś takiego. Warto także poznać worek Mikołaja.

Ubieranie choinki to chyba jedna z bardziej rozpoznawalnych tradycji świątecznych. Swego rodzaju symbol świąt. Jak następnym razem będziemy ubierać takie drzewko oraz wieszać bombki choinkowe zielone. Tradycja ta jest pogańska i wiąże się z ludowym kultem drzewka wiecznie zielonego, jakie symbolizuje życie oraz odradzanie się. Ciekawe jest to, że choinki najpierw stały się powszechne w religii protestanckiej w Niemczech. Dopiero potem tradycja ta została przeniesiona do Polski podczas zaborów właśnie przez protestantów. Dawniej przyozdabiano drzewko ciastkami, jabłkami, orzechami czy ozdobami z papieru.