Na jakiego rodzaju CB radio zdecydować się, jeśli jeździmy sporadycznie?

Czasami kierujący pojazdami potrzebują komunikować się pomiędzy sobą. Konieczne jest, aby informowali się nawzajem np. o zatorach na pokonywanej drodze.
Wówczas mogą korzystać z czegoś tego typu jak radiokomunikacja.

radiokomunikacja
Do sprzętów stosowanych w radiokomunikacji należy np. przenośny radiotelefon, który służy na wyjazdy nieregularne. Tego typu krótkofalówka mogłaby zaoferować 8 kanałów łączności. Tego typu sprzęt zapewnia łączność na odległość od 3 do nawet 5 kilometrów. Ma ona kompaktowy rozmiar, który umożliwia proste przenoszenie oraz przewożenie. Krótkofalówkę można by wykorzystywać poza autem przykładowo na kempingu czy też znacznym handlowym centrum. Bardzo dużo wersji ma zwiększoną wytrzymałość na warunki meteorologiczne. Wielką zaletą krótkofalówek jest możliwość pracy bez pozwolenia w każdym państwie Unii Europejskiej. Doskonale spisują się podczas urlopowych wycieczek.

Dla kierujących poruszających się regularnie znakomite będzie radio CB. Wybierając CB radio do auta warto dobrać model renomowanego producenta. Gdy wyposażymy pojazd w przewoźny radiotelefon CB, pamiętać trzeba o odpowiedniej antenie. Antena do CB radia powinna zostać dostrojona kompetentnie w specjalnym zakładzie. Nie potrzeba dużo mówić o zaletach CB radia. Zezwala ono przede wszystkim unikać mandatów. Należy powiedzieć od razu, że nie można się kierować tylko ceną, gdyż to do niczego nie prowadzi. Na baczeniu trzeba posiadać to, że wiele samochodów wydziela duże zakłócenia oraz udaremnia to prawidłowe działanie CB radia. Dużo osób myśli, że im antena (patrz tutaj przegląd masztu) byłaby dłuższa, tym lepszy będzie odbiór. Długa antena musi być odpowiednio sztywna.

Jeśli będziesz używał CB radia tylko okazjonalnie, wystarczyłby model za ok. dwieście złotych. Jeśli ktoś ma bardziej znaczące wymagania, należy za dobry sprzęt dać ok. 500 złotych.