Na czym polega technika sitodruku?|Sitodruk? Na czym polega?

Sitodruk kojarzony jest głównie z aktywnościami artystycznymi. Technika pochodzi z Japonii gdzie używana była do upiększania tkanin na odzienia i do dekorowania mieszkań. Zaletą owej metody drukowania jest m.in to, że można odwzorować szkic praktycznie na każdym przedmiocie, stąd też jej duża popularność na całym świecie – od Japonii jak już wspomniano, poprzez wyspy Fidżi aż po Europę.

Jest to technologia druku niezwykle prosta. Polega na rozciągnięciu na drewnianej ramie siatki z metalu albo nylonowej z naniesionym deseniem. Najprościej powiedziawszy deseń osiąga się poprzez zatkanie z góry określonych oczek siatki w ramie. Możemy to uczynić na wiele sposobów. Jednym z prostych jest nałożenie na siatkę szablonu z nieprzepuszczalnego materiału, na przykład z foli bądź papieru. Potem pod dużym ciśnieniem przepuszcza się przez w ten sposób przygotowane sitko odpowiednio gęstą farbę. Rysunek dobija się na materiale, jaki jest pod sitkiem. Zatkane szablonem dziurki sitka tworzą nadruk. Sterując kształtem szablonu, wielkością oczek sita można otrzymać nadruk o rozmaitej fakturze.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, zobacz ten link – to bez dwóch zdań świetne omówienie (http://www.inte.com.pl/Ekonomiczne-prasy-krawedziowe-i-nozyce-gilotynowe-HEZINGER-B-Line) tego tematu. Koniecznie to zobacz!

Również stosowany typ farby ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie (Firma DAAB – maszyny do sitodruku).

sitodruk

Źródło: flickr.com
Ważną zaletą owej techniki drukowania jest jej powtarzalność oraz prędkość przeprowadzania. W ciągu krótkiego czasu możemy wyprodukować wielką liczbę obiektów z identycznym deseniem. Choć można przeprowadzać druk ręcznie, aktualnie wykorzystujemy odpowiednie narzędzia, przykładowo prasy które ułatwiają równomierne rozprowadzenie farby. Oczywiście maszyny do sitodruku używane są nie tylko do drukowania na tkaninach, ale również przykładowo na szkle i innych materiałach (używane maszyny do sitodruku: sitodruk-maszyny). Nowoczesne maszyny do sitodruku stosowane są także w mikroelektronice do drukowania układów komputerowych stosowanych w produkcji gadżetów elektronicznych takich jak telefony.

Ta technika drukarska wpłynęła na rozwój sztuki nowoczesnej. Wykorzystywali ją między innymi Endy Warhol i wielu innych twórców. W 1980 technikę tę wykorzystywano w Polsce do drukowania podziemnych ulotek. Do dziś z powodzeniem wykorzystuje się ten sposób druku w reklamie i wytwórczości przedmiotów reklamowych na przykład napisów na kubeczkach, napisów na długopisach, koszulkach itp..