Jak wygląda budowa i w jaki sposób działają panele LED, bardzo chętnie używane w wielu różnych zastosowaniach.

Wiele osób udając się na jakąś sportową imprezę albo koncert chciałoby świetnie móc wszystko zobaczyć, co się będzie działo na boisku czy scenie. Jeszcze niedawno, jeśli miejsce było gdzieś na same górze sali, to średnio było to możliwe, ale dziś nowoczesna technologia przychodzi ze wsparciem dla fanów spragnionych dobrej rozrywki.

Zaczęto bowiem szeroko wykorzystywać ekrany LED, które da się zbudować w takim rozmiarze, że bez problemów każdy zobaczy wyświetlany na nich obraz z dowolnego miejsca na obiekcie (kliknij). Dzięki temu powtórki, zbliżenia czy nawet cała transmisja (zobacz kable do transmisji danych) wydarzenia jest możliwa do obejrzenia przez każdego, a jednocześnie będzie się czuć atmosferę i magię miejsca, w którym się znajduje.

duży ekran LED

Autor: Tom Page
Źródło: http://www.flickr.com

Hale oraz stadiony to tylko jedno z różnych zastosowań takich ekranów, bardzo często można je zobaczyć także w zupełnie innych miejscach. Ze względu na swoje właściwości spotyka się je na przykład w systemach zarządzających komunikatami ulicznymi, zaczął je używać również rynek reklamowy, który bardzo szybko docenił możliwości, jakie tego typu ekrany dają.

Ekrany LED nie mogłyby działać bez zaawansowanej elektroniki, bo to ona właśnie będzie stać za ich możliwościami. Używa się w nich bardzo wydajne, o dużej jasności wersje diod, dzięki czemu obraz jest doskonale widoczny nawet z daleka. Ogromnym plusem takich ekranów jest także całkowita niezależność od rodzaju oświetlenia. Nie ma znaczenia, czy słońce świeci, czy też jest zupełnie ciemno, ekran za każdym razem będzie odpowiednio wyraźny i dobrze widoczny, jak więcej informacji.

Zaleta ta przydaje się zwłaszcza, gdy urządzenie używane jest na zewnątrz, gdzie warunki lubią się przecież zmieniać. Każdy ekran LED złożony jest z dużej ilości malutkich punktów zwanych pikselami. Każdym pikselem, podobnie jak w monitorach czy telewizorach, sterować można oddzielnie, przez co powstaje żywy, dynamiczny obraz. Piksele złożone są z kilku malutkich diod w kolorach niebieskim, czerwonym i zielonym, przez właściwe sterowanie natężeniem ich świecenia dostaje się końcową barwę, którą widzi odbiorca.