Który wybrać obiektyw do aparatu? Na jakie rzeczy koniecznie patrzeć przed zakupem? Co jest najistotniejsze?

Dziś kupno aparatu to żaden problem, dlatego też wiele osób pragnących wykonywać wciąż lepsze zdjęcia przerzuca się z kompaktów na proste lustrzanki. Natomiast w tym miejscu pojawia się problem, czyli jaki obiektyw wybrać. Największy kłopot może się pojawić, gdy wymagamy, aby nasza lustrzanka zarazem miała, na przykład zoom taki jak teleobiektyw jak i funkcję makro, tak samo jak w kompakcie. Niestety, tak się nie da gdyż do lustrzanej potrzeba całego zestawu obiektywów, jakie spełniają wszelkie wymagania. Pośród nich natomiast połapać się nie jest tak łatwo.

Aparat foto

Autor: Alexandre Dulaunoy
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami więc może oznaczać to, że nie tylko sposób przyłączenia obiektywu do korpusu okaże się inny, lecz także na przykład mechanizm automatycznego regulowania ostrości. Pierwszym takim krokiem dlatego też powinno być sprawdzenie w specyfikacji aparatu, jaki ma typ mocowania, w takim wypadku jeśli będziemy kupować obiektyw sigma 17-50mm będziemy pewni, że będzie pasował – polecany obiektyw sigma 17-50mm na tej stronie.

Kolejna rzecz, z której trzeba zdać sobie sprawę to to, iż takie same obiektywy zamocowane w aparacie analogowym i cyfrowym będą dawać inne obrazy. Wynika to stąd, że produkcja matryc światłoczułych używanych w lustrzankach cyfrowych o wielkości klatki filmu 35 mm jest dość droga, dlatego też producenci bardzo często robią je mniejsze. Tak więc fotografie z cyfrowego obiektywu mają mniejszy kadr, coś jakbyśmy użyli dłuższej ogniskowej. Na szczęście stosowany jest prosty przelicznik, nazywany ekwiwalentem, jaki pozwala sprawdzić, jaką ogniskową dany obiektyw sigma 70-300 dawałby po zamontowaniu na aparat cyfrowy – dodatkowe informacje na temat obiektywu sigma 70-300. W zależności od tego, który obiektyw wybierzemy możemy robić różne zdjęcia.

Ogólnie rzecz ujmując dostępne są różnego rodzaju obiektywy, przykładowo szerokokątne, które używa się do fotografii wnętrz i krajobrazów. Istnieją też obiektywy standardowe o ekwiwalencie 35-80 milimetrów do zdjęć reporterskich. Na koniec powinniśmy wspomnieć o teleobiektywach jak i superteleobiektywach.

Kliknij ten link i sprawdź tu praca irlandia analogiczne informacje na opisywany temat – one z całą pewnością Cię zainteresują, więc nie wahaj się za długo:)

Te pierwsze mają ekwiwalent równy 100-300 milimetrów, służą do fotografii sportowej oraz przyrodniczej, zaś te drugie są bardziej dla profesjonalistów. Niezależnie od tego, które mamy zamiar kupić dobrze jest przed zakupem zdobyć trochę informacji i poszukać opinii osób znających się na tym temacie.