Kilka porad i wskazówek dla absolwentów szkół średnich, którzy zaczynają wybierać co chcą studiować.

Koniec średniej szkoły to dla wielu młodych ludzi bardzo ważna decyzja, co będą chcieli dalej robić w życiu. O ile poprzednie wybory szkół aż takiego znaczenia nie miały, bo najczęściej i tak zakończone były maturą, to wybór studiów to tak naprawdę wybranie sobie zawodu i całej związanej z tym przyszłości. Oczywiście jest spora grupa ludzi, którzy wybierają się na studia jedynie w takim celu, żeby zdobyć dyplom magistra, a i tak będą się w życiu zajmować czymś innym.

nauka

Źródło: http://www.sxc.hu/

Wielu jest również takich, którzy decydują się studiować na kierunkach, jakie później nie dają jakiś wielkich możliwości rozwoju. I takie osoby znajdują później pracę mając wyższe doświadczenie gdzieś na kasie w sklepie, bo innego zajęcia po prostu nie dadzą rady znaleźć. Lecz większość osób które zaczynają studia zamierza kierować swoją zawodową karierę w wybranej specjalności, z tego też powodu trzeba zastanowić się dobrze, co się będzie chciało robić w życiu. Dla młodych ludzi taka decyzja niekiedy nie będzie łatwa, dlatego też dobrze jest poznać, co oferują dane kierunki, przykładowo bezpośrednio na stronie uczelni: . Oraz jakie będą po nich możliwości pracy. Wiele młodych osób wybiera studia z takiego powodu że są modne, specjalnie się jednak nie zastanawiając nad tym, co da się robić po nich. Widoczne to jest szczególnie na różnego rodzaju kierunkach humanistycznych, po których niejednokrotnie są spore problemy ze znalezieniem odpowiedniego zajęcia.

na studiach

Autor: Startup Mena
Źródło: http://www.flickr.com

Młode osoby idą na tego typu studia, bo uczyć się tam będą rzeczy, które im się podobają, lecz nie w każdym przypadku przekładać się to będzie na późniejsze zawodowe możliwości. Są jednak kierunki, typu logistyka Wrocław, jakie w pierwszej chwili nie prezentują się super atrakcyjnie. Jednak ich ogromnym plusem jest to, że praktycznie każda liczba specjalistów bez większych problemów otrzyma dobrą pracę, która da nie tylko dobre możliwości na rozwój, lecz również dość dobre zarobki. Są też kierunki, które z założenia są na tyle dobre, że może na nie być nawet kilkunastu chętnych na jedno miejsce, przykładowo do takich będzie się zaliczać grafika studia Wrocław.