Ile mogą zarabiać w Polsce tacy fachowcy jak programiści?

ProgRAMiści w naszym kraju mogą zarabiać rzeczywiście wiele. Ich średnia wypłata wynosi czasami 3 razy więcej, niż średnie wynagrodzenie przeciętnego mieszkańca naszego kraju. Tak wynika z przygotowanego przez pewną agencję raportu, który bazuje na danych z pierwszego kwartału bieżącego roku.

Biała Nokia Lumia 800

Autor: Hill+Knowlton Strategies
Źródło: Hill+Knowlton Strategies
Jest naturalnie dużo uwarunkowań, od jakich uwarunkowana jest ostateczna wielkość wynagrodzeń. Przykładowo programista na umowie o pracę pobiera średnio 11000 złotych brutto, zaś taki, który posiada swoją firmę na zasadzie B2B: 12000 złotych netto.

Ten artykuł ma bardzo ciekawą zawartość, lecz odszukaj serwis, który zawiera analogiczne informacje. Także na pewno będą bardzo ciekawe.

Jakie technologie są obecnie najbardziej opłacalne – w najwyższym stopniu opłacalne są Spring (15 tysięcy zł) czy też Angular (12 tys. brutto). Niezależnie od formy zatrudnienia niezwykle atrakcyjną opcją od wielu lat jest język Java (aktualnie średnio jest to 11000 złotych brutto w przypadku umowy o pracę i trochę więcej niż 14000 złotych netto w przypadku B2B). Zarobki brutto według technologii w wypadku umowy o pracę to Angular od 9 do 15 tysięcy zł, React od 9 do 14 tysięcy, Java od 9 do 14000 zł, Net od do 14 tysięcy, Spring od 8 do 14 tys., Python od 3000 do 13 tysięcy zł, JavaScript od 8 do 13000, SQL od 8 do 13000, html od 9 do 13000 i PHP od 6 do ok. 10000 złotych.

Programista zarabia odmienne sumy w wypadku formy współpracy, tzn. zarabia nieco mniejsze kwoty w wypadku pracy zdalnej oraz jego zarobki odróżniają się od poziomu zaawansowania. W obu wypadkach odmienność wynosi kilka tysięcy zł na miesiąc. Jeśli chodzi o to, jak rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, to programiści są bardzo dobrze opłacani, ponieważ są bardzo potrzebni w dzisiejszym świecie. Niestety wciąż ich ilość jest zbyt mała. Wynika to m.in. z faktu, że obecnie panuje ogólne przekonanie, jako by nauka była ciężka oraz długotrwała.

To fakt, może taka być, a dodatkowo nie każdy się będzie sprawdzać na tym stanowisku, jednak osoby zainteresowane mogłyby korzystać przykładowo z bootcampów, takich jak te, które są przeprowadzane przez różne portale internetowe. W trakcie tego typu bootcampu ukierunkowuje się uczestników do rozpoczęcia kariery na szczeblu juniora.