Idealny dysk, który używany jest bardzo często. Czy już zdajesz sobie sprawę o czym mówimy?

Dosyć często obecne są terminy, które nie mówią nic lub po prostu naprawdę mało. Są to kategorie z dziedziny, jakiej nie znamy, jaką się nie interesujemy, to wreszcie mogą być dziwne skróty, a pełna nazwa jest w języku angielskim. Tak jest z wieloma definicjami, bo język angielski jest najbardziej powszechny, tak więc powstaje w jego obrębie wiele interesujących definicji. W tym artykule możemy omówić bardzo ciekawe zjawisko – dyski ssd. Z języka angielskiego solid-state drive lub solid state disk, oznacza urządzenia pamięci masowej wykreowane na podstawie pamięci flash. Mało jasne?
Zapraszamy do lektury.

kliknij, by zobaczyć ofertę

Autor: Cognoscenti*
Źródło: http://www.flickr.com
Termin ten ma związek z fizyką ciała stałego i w sumie znaczy używanie w danym urządzeniu tranzystorów. Jest to znaczna odmiana przykładowo, w odróżnieniu od technologii, które są wykorzystywane przez lampy elektronowe. Jednocześnie, w odniesieniu do SSD pojęcie solid state podkreśla że stosowano w takim urządzeniu jedynie elementy nieruchome. To całkiem odmiennie niż w dyskach twardych, które zawierają także mechanizmy. Jak wobec tego skonsolidować te nowe rozwiązania ze starymi?

Zgodność została bez problemu zachowana dzięki temu, iż większa ilość napędów SSD zostało wzbogaconych w specjalistyczny interfejs, który przypomina dzisiejsze dyski twarde, stąd często skrótowiec SSD tłumaczymy również jako solid state disk, czyli bliżej zdefiniowania czegoś w formie hard disk (SSD). Zasada działania pamięci w tym dysku jest dość identyczna, jak ta znajdująca się w pamięciach flash. Największa zaleta SSD to brak ruchomych części. Dyski te odznaczają się też krótszym czasem dostępu do danych, sporą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a też bardziej cichym działaniem. Pamięć SSD wykorzystuje się również w komputerach przemysłowych. Tam nie jest istotna duża pojemność, lecz ważna jest pewność działania i wysoka wytrzymałość na wibracje.

SSD

Autor: Clive Darra
Źródło: http://www.flickr.com
Pamięci SSD w aplikacjach przemysłowych nie muszą posiadać pojemności w liczbie 50-100 GB. Mają mniejsze wartości, jednakże to wystarcza, a dzięki temu powoduje to mniejsze koszty. Koszty nośników flash o nie za bardzo dużych pojemnościach możemy porównać z dyskami HDD o większych pojemnościach, lecz nośniki SSD dają sobie lepiej radę, a to przede wszystkim dzięki pewności działania, stabilności czasowi dostępu. Dodatkowo, markowe nośniki SSD posiadają nowoczesne technologie, a to pomaga w pracy i zwielokrotnia żywotność całej pamięci. Te wszystkie plusy to tylko powiększenie pewności, że dyski ssd to idealny wybór, warto w te rozwiązanie inwestować.