Fizjoterapia – ogólna charakterystyka kierunku!

Fizjoterapia to lekarski kierunek związany z ochroną zdrowia, likwidacją następstw czy łagodzeniem skutków choroby, zapobieganiem a także przywracaniem sprawności człowieka w przeciągu całego życia. Fizjoterapia jest dziedziną poznania akademickiego i działalności rzeczowej, umiejscowiona w obszarze nauk medycznych, nauk o kulturze fizycznej. Stąd jej miejsce w systemie nauk mieści się pomiędzy teorią kultury fizycznej a naukami medycznymi, niezależnie od podziału nauk i ich segmentacji.

masaż

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Fizjoterapia korzysta z wiedzy z dyscypliny nauk o kulturze fizycznej, przede wszystkim z zakresu metodyki, metod działania terapeutycznego, edukacji rekonwalescencyjnej, promocji zdrowia, a także profilaktyki niepełnosprawności a także aktywności ruchowej a także sportu ludzi niepełnosprawnych. Kierunek fizjoterapia korzystając z nauk behawioralnych umożliwia zrozumieć kompleksowość procesów psychologicznych jak też społecznych wpływających na osobę zdrową i nie w pełni sprawną, interakcji z osobą chorą, pracownikami, rodziną osoby chorej. Natomiast fizjoterapia w systemie ochrony zdrowia (Sprawdź stomatolog w Centrum Demed Łomża) korzysta z dorobku nauk ekonomicznych, funkcjonując w obrębie promocji zdrowia, szeroko zrozumianej prewencji, udzielając świadczenia fizjoterapeutyczne pacjentom w różnym wieku, różnym rozpoznaniem oraz w przeróżnych warunkach.

Kierunek fizjoterapia (Fizjoterapia) jest to kierunek dla ludzi dynamicznych, lubiących pracę z ludźmi. Od dobrego fizjoterapeuty żąda się odpowiedzialności, kreatywności, szybkich oraz trafnych decyzji oraz co najważniejsze – wytrwałości, zrozumienia chorej osoby a także chęci niesienia wsparcia. Fizjoterapeuta winien być otwarty, bez trudu nawiązywać kontakt z chorym oraz jego środowiskiem oraz mieć predyspozycje psychofizyczne do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Absolwent studiów fizjoterapii na poziomie licencjata posiada wiedzę w zakresie fizykoterapii, w szerokim zakresie pojmowanych nauk humanistycznych, biologicznych. Absolwent potrafi odwołać się do zdobytej wiedzy i stosować ją przy podejmowaniu decyzji zawodowych. Wykorzystuje też wszechstronną wiedzę z rozmaitych sfer przy realizowaniu przedsięwzięć zawodowych.

studia

Autor: Universität Salzburg (PR)
Źródło: http://www.flickr.com
Absolwent na profilu Fizjoterapia pierwszego stopnia: posiada umiejętności manualne związane z fizjoterapią, umie posługiwać się podstawowym oprzyrządowaniem oraz aparaturą stosowanymi w zakresie fizjoterapii, zna metody promowania prozdrowotnych zachowań u pacjentów oraz ich rodzin – porozmawiajmy.