Skutki odradzania się gmin żydowskich

Polska jak zapewne wiadomo była przez długi okres miejscem wyrozumiałości religijnej. Brzmi to niczym bajka, zważywszy, zachowanie na boiskach piłkarskich. Ongiś tak było. Czy to oznacza iż jesteśmy nietolerancyjni? Nie, aczkolwiek istnieje taki ruch w naszej kulturze. Jak temu przeciwdziałać? Odpowiedź jest nieskomplikowana – edukacja. Przyczyną negatywnych obyczajów jest niewiedza. Niestety, nie jest to łatwe.

nauka

Autor: Luis Vidal
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście po 1989 r. sytuacja pomału się zmienia. Powodów na pewno jest wiele; otwarcie na świat, możliwość jeżdżenia po świecie bez dużych problemów – starczy dowód albo paszport wyjąć z szuflady, do tego należyte środki i już. Innym powodem tego że stajemy się w wyższym stopniu liberalni jest powrót istniejących u nas kiedyś wspólnot. Przykładem może być Gmina Żydowska (znajdź więcej informacji). Po przyznać to trzeba trudnych doświadczeniach XX wieku, odradzają się gminy żydowskie. Do świadomości naszej powraca ważki postradany aspekt naszego życia. Ważkim czynnikiem w tym niełatwym procesie jest tworzenie miejsc w których można odkryć kulturę.

Tą rolę spełnia przykładowo Szkoła Dialogu Kultur we Wrocławiu. Fundacjadozorująca szkołę stworzyła szkołę o wyjątkowym programie – nie jest to wyłącznie szkoła żydowska, a zatem ucząca języka hebrajskiego oraz historii żydów, ale też tak wyjątkowych w naszych szkołach podstawowych przedmiotów jak logika czy etyka -> strona szkoły. Oczywiście Szkoła Dialogu Kultur we Wrocławiu swą aktywnością wpływa nie tylko na uczniów tejże szkoły ale również ich na środowisko, rodziców, znajomych.

nauka

Autor: Susanna Arus
Źródło: http://www.flickr.com

Sposób patrzenia na życie który jest uczniom prezentowany w sposób naturalny zostaje przekazywany dalej. W ten sposób wrocławska szkoła demostenes żydowska przyczynia się do zmniejszenia antysemityzmu, a to bardzo ważne. Inną ważną sprawą jest powiadamianie o współczesnym dorobku judaizmu, swojego rodzaju krok do przodu poza straszną historię sprzed ostatnich siedemdziesięciu lat, albowiem historia Żydów wbrew zbiorowemu przekonaniu nie zakończyła się wraz z Drugą Wojną Światową. Współczesny Izrael to państwo interesujące, mające spore związki z Polską o którym praktycznie nie wiemy nic. Dobrze jest poznać czasy współczesne narodu, bez którego nie bylibyśmy tym kim dzisiaj jesteśmy.