Czy przy wykorzystaniu karty zbliżeniowej transakcja może być przeprowadzona nieco szybciej?

Zamiast płacenia gotówką w sklepie, jeszcze częściej decydujemy się na transakcje bezgotówkowe czyli płatność za pomocą karty płatniczej.
Każdy, kto posiada konto bankowe staje się wielokrotnie z automatu również posiadaczem karty płatniczej.

system operacyjny
Dzięki takiej karcie wygodnie możemy zarządzać swoimi środkami, które zgromadzone są na koncie osobistym, wypłacać pieniądze z bankomatu i płacić za zakupy w sklepie. Poza standardowymi kartami płatniczymi na PIN pojawiły się jakiś czas temu karty zbliżeniowe. Ich obsługa jest o wiele mniej skomplikowana, niż jest to w wypadku kart typowych. Karty zbliżeniowe są używane z powodzeniem nie jedynie w sferze bankowości, lecz także są używane jako legitymacje studenckie, karty komunikacji miejskiej oraz przepustki. W przypadku kart, które stosowane są w polskiej bankowości, karta zbliżeniowa zatem elektroniczna, z plastiku karta płatnicza nie odbiega niczym swoim wizerunkiem od zwyczajnej karty na PIN, która używana była do tej pory. W wypadku karty zbliżeniowej wyznacznikiem jej są wbudowane dodatkowo elementy. Są to dla przykładu nieduży mikroprocesor, pamięć i antena. Taka karta działa na regule połączenia z terminalem za pomocą mikroanteny. Przez to transakcja płatnicza może przeprowadzona być bez konieczności wprowadzenia takiej karty do czytnika kart i bez podawania PIN-u.
karty zbliżeniowe

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy za zakupy zamierzamy zapłacić kartą zbliżeniową, musimy nade wszystko poinformować o tym sprzedającego albo kasjerkę. Chyba, że zdarzy się tak, że zostaniemy wcześniej zapytani o typ karty, którą zamierzamy płacić za realizowaną transakcję. W takiej sytuacji sprzedawca wprowadzi kwotę transakcji do terminala płatniczego i poprosi, żeby przybliżyć do terminala naszą kartę zbliżeniową. Gdy transakcja przeprowadzona jest dobrze usłyszymy wówczas charakterystyczny odgłos. Przy użyciu kart zbliżeniowych ulega skróceniu czas transakcji.

Jeśli kwota opiewa na mniej niż 50 złotych, wtedy nie należy nawet wpisywać kodu PIN.

Musisz odszukać inne tego typu porady? Jeśli tak, ta wskazówka z witryny (https://www.serwiskluczy.pl/kontakt) jest warta uwagi, gdyż dotyczy analogicznej problematyki.

Karty zbliżeniowe nie ulegają zepsuciu oraz przetarciom jak robi się to z kartami płatniczymi, które działają przy użyciu płatniczych terminali.