Zwracaj uwagę na wzmacniacz anteny TV

Zakupienie i zmontowanie anteny satelitarnej niosą za sobą szereg pytań i czynności, które należy spełnić zanim antena będzie normalnie pracować. Mając na wglądzie budownictwo, położenie geograficzne, a nawet warunki atmosferyczne, istotne staje się prawidłowe zamontowanie anteny z odbiornikiem. Większość tych kłopotów nie dotyczy właścicieli odbiorników cyfrowych.

Piloty do tv

Autor: Kelly Sikkema
Źródło: http://www.flickr.com
Rozmiary talerzy anten satelitarnych zaczynają się od 60 cm średnicy. W nomenklaturze twórców uznawane są jako małe. Wzrost wielkości do cen przebiega niemal równo aż do 120 cm – za taką antenę wydamy około 120-140 złotych. Gabaryty większej średnicy oznaczają diametralny skok cen i różnic między producentami. Za większe, 1,5-metrowe anteny możemy zapłacić blisko trzysta, czterysta (a nawet tysiąc złotych). Standardowa, wykorzystywana w gospodarstwach antena satelitarna ma talerz o średnicy 85 cm lub nieco większy. Egzemplarze z rozmiarem powyżej 1,5 metra powinny być wyborem tylko dla lokatorów ze słabym zasięgiem oraz utrudnionym kontaktem z satelitami.

Gros dzisiejszych anten wykonywany jest z aluminiowego materiału. Dużą rolę odgrywa sam montaż oferowanych czasz. Przy słabym zamocowaniu popularnej „miski”, warunki atmosferyczne (np. dość silny wiatr) mogą uszkodzić antenę i doprowadzić do niebezpiecznego jej upadku. Dlatego lepiej zamontować anteny satelitarne na stabilnych śrubach i dodatkowych podkładkach – bezpieczeństwo ponad wszystko! W przypadku anten pod telewizje cyfrowe rośnie rola wzmacniaczy, znikają też popularne jak dotąd talerze. Wyjątkiem są anteny dookólne, z niewielkimi talerzykami o średnicy 20-26 cm. Przeznaczone są pod miejsca odludne, jak i parapety za oknem w gęsto usianych blokach. Anteny telewizyjne (kliknij tu po więcej informacji:telewizyjne anteny naziemne) występują zwykle w parze z dekoderami cyfrowymi. Temat zasięgu przechodzi powoli do historii – już nie chodzi tylko o talerz (paraboliczny czy offsetowy), a czułość i pasmowość zasilacza, dającego lepszy obraz i więcej kolorów. Choć strumienie analogiczne są wycofane, wielopasmowe anteny cyfrowe zapewnią swoim użytkownikom obie wersje programów: cyfrową i analogową. Zasięg dobrego odbioru w cyfrowych nadajnikach liczy się na dziesiątki kilometrów – pozwalają one na odbiór (zobacz zgodnie z art. 7 pkt. 2 ustawy) blisko 70 kanałów.