Wyjątkowy urlop? Zobacz, jak zgodnie z prawem skorzystasz z wolnego na żądanie

Wolne na żądanie zwykle budzi naprawdę wielkie kontrowersje nie tylko pośród pracowników, ale również wśród pracodawców. Zwykle nie wiemy dobrze, jak wziąć tego rodzaju wolne na żądanie, więc na wszelki wypadek w większości wypadków z niego nie korzystamy.

Sprawdź, jak zrobić to zgodnie z przepisami – rozwiewamy dzisiaj wszelkie Twoje wątpliwości!
Jak dużo dni Ci przysługuje?
Urlop na żądanie obejmuje cztery dni w trakcie roku kalendarzowego. Co istotne, prawo do takiego urlopu ma jedynie pracownik, który już nabył prawa do urlopu wypoczynkowego, natomiast urlop na żądanie mieści się w ramach urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, iż nie mamy dodatkowych czterech dni urlopu w trakcie roku, jednak korzystamy z urlopów na żądanie w ramach przysługujących nam dni urlopowych.
Jak wziąć taki urlop?
Jeżeli chcesz wziąć wolne na żądanie, na pewno powinieneś to zaanonsować pracodawcy. Tego typu dni wolne nie są jednak ujmowane w planie urlopowych na konkretny rok – ich istotą przecież jest to, iż zwykle potrzebujemy ich w nagłych sytuacjach. Jeśli zgłosisz przełożonemu chęć wzięcia wolnego na żądanie wręcz w tym samym dniu, bez wątpienia nic złego nie powinno się stać.
efekty
Czy pracodawca może Ci odmówić zgody na urlop?
W większości przypadków sądzi się, iż przełożony nie może odmówić Ci prawa do wzięcia wolnego na żądanie.

W większości przypadków jest to z pewnością prawda – chyba że chcesz brać urlop całkowicie bezpodstawnie – przykładowo jeżeli już od dłuższego czasu wiesz, że nie będzie Cię tego dnia w pracy lub serwis hitachi polska od dawna masz już coś zaplanowanego na ten dzień, a Twój pracodawca się o tym dowie, wówczas bez wątpienia może wyciągnąć poważne konsekwencje. Wówczas powinieneś raczej normalnie zgłosić wcześniej urlop tego dnia.