Nowoczesna technologia jako alternatywa na tańszą wytwórczość

Nowoczesna technika ułatwia nam żywot od takich akcesoriów jak smartfony poczynając jakie przykładowo pomogą nam planować prace na dzień następny po narzędzia wykonujące o wiele bardziej skomplikowane zadania.

Lasery lecznicze to narzędzia którymi w sposób szybki i – co istotne – dokładny można dokonywać koniecznych zabiegów przy czym umiejętnie użyty przyrząd nie pozostawi blizn co nie było by możliwe w przypadku klasycznego skalpela. Także inne dziedziny gospodarki korzystają na nowoczesnych technologiach, przykładem może tu być sektor motoryzacyjny czy lotniczy, w których w ośrodkach badawczych wykonuje się pierwowzory napędów albo całych pojazdów. Proces projektowania praktycznie w całości odbywa się na ekranie komputera. Inżynierowie w wirtualny sposób sprawdzają swoje koncepcje.

skanowanie w 3D

Autor: Carlos Pacheco
Źródło: http://www.flickr.com

Użycie komputerów nie wyłącznie przyśpieszyło pracę lecz też wpłynęło na redukcję kosztów. Możemy bowiem na monitorze komputerów symulować dowolne wypadki i ich wpływ na nowo powstały fragment albo mechanizm. Jeśli coś nie się nie uda zdołamy w łatwy a także niedrogi sposób poprawić ewentualne błędy i dopiero gdy wszystko jest gotowe wyprodukować wzornik na jakim będą przeprowadzone definitywne eksperymenty w realnych warunkach.

Obecnie do produkcji modeli testowych wykorzystuje się jeszcze w wyższym stopniu zaawansowane procedury jak wydruk 3D. Umożliwia on na stosunkowo szybkie wyprodukowanie wzorników i sprawdzenie na przykład wzajemnego dopasowania elementów co ma ogromne znaczenie w szczególności w przypadku planów samolotów lub innych, nie mniej precyzyjnych i kosztownych projektów. Natomiast skanowanie 3D przydać może się wszędzie tam, gdzie konieczny jest szczegółowy pomiar obiektu a z jakichś przyczyn nie może się to odbyć przez dotykanie przedmiotu.

Powracamy do medycyny – w sytuacjach kiedy należy pacjentowi zrobić np. model czaszki bądź innego organu w celach przeprowadzenia dokładnej protezy skanowanie 3D sprawdzi się rewelacyjnie z tej przyczyny iż jest metodą bezdotykową. Analizowany przedmiot czy organ jest odwzorowywany przy pomocy siatki wykonanej z pomocą lasera a później druk (naprawa drukarek zielona góra) przestrzenny pozwala na wykonanie bardzo dokładnego wzornika protezy.