Niezwykły pomysł na hobby, a może raczej drogie zabawki dla bogatych, czyli parę słów o modelarstwie rc

Modelarstwo rc, to znaczy modele, które są sterowane na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych. Kto z nas będąc dzieckiem nie marzył o tym, żeby posiadać mały model wyścigówki ze zdalnym sterowaniem?

akumulator lipo

Ostatnio modelarstwo rc staje się coraz bardziej popularne, a czas kiedy dostępne było praktycznie tylko dla pasjonatów, którzy sami własnoręcznie tworzyli własne modele mamy na szczęście już dawno za sobą. Sklepy modelarskie rc oferują szeroki wybór zarówno gotowych modeli oraz elementów potrzebnych do ich budowy. Od czego jednak zacząć zabawę z modelarstwem? Modele możemy ogólnie podzielić na jeżdżące, pływające oraz latające.

Nie rezygnuj! Namawiamy Cię, kontynuuj poszukiwania (https://fastoriginal.eu/produkt-kategorie/fahrgestell/?lang=de) zajmujących postów. Może Ci w tym pomożemy? Namawiamy więc do naszej nowej strony.

Naszą zabawę z modelarstwem należy zatem rozpocząć od wyboru rodzaju modelu, który będzie nas interesował. Dla niedoświadczonych amatorów zaleca się modele, które nie są zbyt wymagające w kontrolowaniu. Różne sklepy modelarskie rc mają w swojej ofercie takie modele już za kilkaset złotych.

Kolejnym krokiem powinien być wybór typu napędu, jaki zostaniezastosowany w naszym modelu. Obecnie do napędu modeli stosuje się silniki spalinowe, które wymagają specjalnego paliwa nitro, tzn. odpowiedniej mieszanki nitrometanu, albo silniki elektryczne, jakie wymagają odpowiednich źródeł energii, jak np. akumulatory lipo, to znaczy litowo-polimerowe. Napęd spalinowy zalecany jest jednak dla bardziej zaawansowanych,ponieważ ich obsługa jest bardziej wymagająca, a także konieczne jest właściwe przygotowanie, czyli dotarcie silnika oraz regulacja. Najbardziej zaawansowane są oczywiście modele latające, jakie wymagają niezwykłej wprawy do tego, by nimi sterować. W modelach samolotów zastosowanie mają również silniki odrzutowe.

wnętrze akumulatora samochodowego

Autor: Dilshan Jayakody
Źródło: http://www.flickr.com
Ze względu na rozmiary takich modeli, jakie osiągają nawet ponad metr długości i tyle samo rozpiętości skrzydeł, a także prędkość jaką mogą one osiągać, czyli do 250 kmh te modele mogą być bardzo niebezpieczne i wymagane jest duże doświadczenie, by nimi sterować. Ceny takich modeli są również odpowiednio większe. Za największe modele z silnikiem odrzutowym trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Początkujący fani modelarstwa rc powinni jednakże postawić na modele jeżdżące z silnikami elektrycznymi wyposażone w akumulatory lipo. Modelarstwo rc może być wymagającym hobby, ale by zacząć z nim zabawę wcale nie musimy dysponować znacznymi funduszami. Wystarczy odwiedzić sklepy modelarskie rc i zakupić swój pierwszy model, a z pewnością uśmiech długo nie będzie schodził nam z twarzy.