Nie posiadamy czasu na czas

Czas pędzi coraz szybciej, już utrudnia rozeznanie, a co dopiero okiełznanie go, aby choć na jakiś czas zatrzymać. Takie marzenia plątają nam się w głowie, gdy czujemy się dobrze, kiedy życzymy sobie, aby ten dobry stan nigdy się nie skończył. Z drugiej natomiast strony, czas się dłuży, powinien trochę przyspieszyć. Tak myslimy, w momencie gdy jest nam źle, gdy czas nie chce się skończyć, kiedy bezczynność i stres rozlewają swoje zbędne kilogramy na naszym życiu. To wszystkonieprzejednany czas… Nie ma na niego mocnych.

zegarek bisset

Autor: Luke Ma
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieją plemiona, zapomniane ludy, gdzie nie zdają sobie sprawy tego, co to jest zegarek. Czas wyznacza im górowanie słońca, generalnie położenie słońca na niebie. Ci ludzie mają swoje obowiązki, lecz nie kłócą się ze sobą, niemają sobie za złe,iż dokądś się spóźnili, nie muszą gnać na spotkania, trzymać się kurczowo upływających sekund oraz minut? Jeśli da się oszukać czas, jeżeli można mieć na niego jakiś wpływ, to jest jeden dobry sposób: wyrzucić czasomierz za okno!

Istotnie, dobrze się mówi. Dla przytłaczającej większości z nas tego rodzaju myśl to tylko ciekawa bajeczka do snu. Możemy sobie tak pofantazjować, jednak zaraz spoglądamy na nasz piękny zegarek zegarek smartwach casio, bo pamiętamy, że za godzinę mamy ważne spotkanie, o szesnastej kolejne, a dwudziestej wizytę w przychodni. Wszystko doskonale zaplanowane, mechanizmy mierzące czas zawładnęły naszym życiem (sprawdź).

Autor: www.zibi.pl

Możemy nawet się łudzić, że to my sterujemy swoim bytem, mamy na niego największy wpływ. I owszem, na ważne rzeczy, takie jak wybór partnera czy mieszkania mamy wpływ, jednak nie możemy, jak śpiewała Edyta Bartosiewicz „wskazówki ująć w dłoń i cała wstecz”, dlatego, że równa się to zatrzymaniu naszej planety w swoim obrocie albo wywołania śniegu w środku lata…

Pozostaje się pogodzić, iż tak już jest. najlepiej dostroić pewną część czasu dla własnych potrzeb. Wygospodarować bodaj pół godziny każdego dnia tak by nie musieć używać zegarka, zamienić taką chwilę na niemierzalny czas, bez spoglądania na zegarek, bez mechanizmu, który układa nam życie. Poczujemy się wtedy w jakims sensie, jak ludzie, którzy mieszkają gdzieś w zarośniętym, niedostępnym buszu, którzy nie znają takiego czegoś jak zegarek. I prawdopodobnie mają mniej stresów niż my – link do sklepu.