Na co zwrócić uwagę kupując obiektyw? Co jest istotne? Jakiego typu parametry mają duże znaczenie?

Wybranie właściwego obiektywu do sprzętu fotograficznego to dla wielu miłośników fotografowania często trudne zadanie. Najczęściej więc jest tak, że nabyliśmy lustrzankę razem z obiektywem kitowym. Wnet się jednak orientujemy, iż przestaje nam wystarczać, więc nasuwa się pytanie, jaki obiektyw wybrać, żeby spełniał nasze podstawowe wymagania.

Fotograf
Jeśli mowa o obiektywie to bardzo istotna jest ogniskowa. Zadecyduje ona o dostępnym polu widzenia, czyli o przybliżeniu.

Podoba Ci się ten artykuł? To przejdź do strony (https://www.viva-system.pl/oferta/wytwornice-piany.html), by zaznajomić się z dodatkowymi informacjami na omawiany temat, które dla Ciebie opublikowaliśmy.

Profesjonalnie określa się to właśnie jako ogniskową, jednak dla laika lepiej jak powie się o kątowym polu widzenia. Dajmy na to, obiektyw z ogniskową 40 milimetrów gwarantuje inne pole widzenia, jak będzie podpięty do body o matrycy z mnożnikiem ogniskowej, jeszcze inne zaś, kiedy będzie współpracował z aparatem o matrycy małoobrazkowej. Jeżeli odwiedzamy sklep fotograficzny i wiemy, że nie do końca jest to dla nas jasne to z pewnością warto dopytać sprzedawcy, bo jest to rzecz na początku dość trudna – odwiedź polecany sklep fotograficzny.

Kolejnym ważnym parametrem jest jasność obiektywu. Określana jest ona za pomocą przesłony. Opisujemy ją parametrem f/, choć często spotkać możemy ją także jako liczbę po ukośniku, dajmy na to 90/2.8. Definicyjnie, wartość przesłony to wynik podzielenia ogniskowej na fizyczną średnicę otworu względnego. Im ta liczba jest mniejsza, tym obiektyw będzie jaśniejszy. Jak to tłumaczyć? Przykładowo model 20 milimetrów f/1.4 będzie trochę jaśniejszy niż 20 mm f/2.0. Następnym bardzo istotnym parametrem jest zamocowanie. Od tej rzeczy tak naprawdę zależy, czy będzie można podczepić sprzęt do naszego aparatu czy też niestety nie będzie to możliwe. Jak szukać będziemy firmowych obiektywów, to znaczy wykonanych przez producenta posiadanego przez nas aparatu, to raczej nie ma z tym trudności.

Po prostu Nikon będzie pasował do Nikona, przykładowo Sigma 70 300 Nikon – . W ten sam sposób canon do Canona, jak również Pentax będzie pasował do Pentaxa. Natomiast musimy zwrócić uwagę na obiektywy manualne, ponieważ bardzo duża część nie dopasuje się do dzisiejszych lustrzanek. Jeżeli będziemy myśleć o powyższych trzech wytycznych to istnieje spora szansa, że nabędziemy jak najbardziej profesjonalny obiektyw, jakie będzie świetny dla naszych potrzeb.