Mikrokontrolery – budowa i wykorzystanie

Rozpoczynając od początku, mikrokontrolery jako mikrokomputery jednoukładowe posiadające jednostkę centralną, pamięć RAM ipowiększone układy wejścia i wyjścia. Określenieto pochodzi od kluczowegoobszaru ich zastosowań, jakim jest kierowanie urządzeniami elektronicznymi, takimi jak: przyrządy biurowe, przyrządy medyczne (w tym implanty), zdalnego kierowania, elektronarzędzia, systemy sterowania motorami samochodowymi, a niekiedy zabawki oraz inne systemy wbudowane.

kontroler

Autor: Gareth Halfacree
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwotnym wytwórcą tego urządzenia był układ Intel, produkowany w 1976r. Jednak za wynalazcę traktuje się Gary’ego Boona’a z firmy Texas Instruments. Mikrokontroler tworzy pożyteczny i samoistny system mikroprocesorowy , nie wymagający wykorzystania wspierających elementów, których potrzebowałby do pracy standardowy mikroprocesor. Swoją drogą, mikrokontrolery dostosowane są do bezpośredniej kooperacji z rozmaitymi urządzeniami zewnętrznymi, w tym zarówno takimi, do których obsługi tradycyjny mikroprocesor żądałby użycia wspomagających układów zewnętrznych.

Używa się je powszechnie w sprzęcie AGD i RTV, systemach kontrolno-pomiarowych, w przemysłowych systemach automatyki, w telekomunikacji, podzespołach i urządzeniach które są podłączone do komputerów. W dzisiejszych czasach można wyróżnić różnorodne warianty mikrokontrolera m.in. 32-bitowe z rodziny LPC, AVR, Cortex, ARM. Chcąc nabyć tego typu sprzęt trzeba wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: Mikrokontrolery sklep i wybrać jeden konkretny, który nas

kontroler

Autor: Maurizio Pesce
Źródło: http://www.flickr.com

ciekawi. Ceny wahają się od 3 zł do 49 zł, a każdy produkt jest konkretnie opisany, tak abyśmy wiedzieli co kupujemy.

Chcielibyśmy Cię namówić do równie interesujących postów, które przygotowaliśmy dla Ciebie z radością. Więc kliknij stronę fotoprezenty wrocław i przeglądaj to, na co masz chęć.

Niemniej jednak, mikrokontrolery sklep posiadają zarówno stacjonarny, położony tak naprawdę wszędzie w tym miejscu, gdzie sprzęt elektryczny lub komputerowy.

W momencie, gdy potrzebujemy zakupić takie urządzenie, należy zaczerpnąć wskazówek znawców, chyba że sami jesteśmy programistami. Aktualnie, w księgarniach czy bibliotekach możemy nabyć książki które dotyczą obsługi mikrokontrolera, ponieważ ogromne możliwości oferowane obecnie przez nieraz najprostsze mikrokontrolery powodują, że wielu elektroników dalej czuje przed nimi respekt.