Kierunki studiów – czy w dzisiejszych czasach to się opłaca?

Wybór drogi życiowej nie jest z reguły łatwy. Przeważnie jest on dużym dylematem. W okolicach matury to podstawowy temat rozmów między młodymi osobami. Wszyscy oni myślą nad tym, co robić, na czym się koncentrować, jak zaplanować swoje przyszłe życie. Dotychczas bardzo modne były szkoły wyższe i dlatego większość osób w związku z tym wybierała się na studia. Sądziło się, że gwarantują one przepustkę do kariery, światłej przyszłości i bardzo dobrej posady. Teraz już patrzy się na to jednak inaczej. Młodzi ludzie zauważyli, że same studia dają żadnej gwarancji, a często można sobie lepiej poradzić wręcz ich nie mając.

studia

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Przecież czas, który poświęcilibyśmy na uczelniane wykłady czy też ćwiczenia, można przeznaczyć na zdobywanie praktycznego doświadczenia na rynku pracy i na rozwijanie swoich umiejętności. Dzięki temu mając 24 czy 25 lat można zdobyć już jakiś zawód i świadomość tego, co chcielibyśmy robić i w którym iść dalej kierunku. Natomiast studenci często, wychodząc z uczelni, nie mają niestety żadnego pojęcia co dalej robić, gdzie się kierować i na czym skupić – .

Jeśli jednak postanowimy iść na studia, nie jest łatwy również sam wybór kierunku, na który się zdecydujemy. Powinien być on adekwatny do predyspozycji, umiejętności i zainteresowań danej osoby. Jeśli lubi ona przykładowo matematykę, powinna pomyśleć o zainicjowaniu studiów na politechnice. Jeśli z kolei przepada za podróżami, świetnym pomysłem będzie turystyka i rekreacja.

Rzecz jasna wiele się dziś mówi o mniej bądź bardziej przyszłościowych kierunkach. Nie ma się co oszukiwać – istnieją przecież takie, po jakich łatwiej jest wyszukać pracę, gdyż gwarantują nabycie konkretnych umiejętności oraz takie, po których trudniej znaleźć pracę. Wiedza zdobyta na tych drugich jest zazwyczaj bardzo płynna i mniej konkretna, dlatego absolwenci nierzadko zupełnie nie wiedzą, w którym kierunku skierować swoje kroki po zakończeniu studiów. Jak więc wybrać naprawdę dobry kierunek?

rozmowa kwalifikacyjna
Można kierować się racjonalnym myśleniem, można sercem i upodobaniami, ale można spróbować również znaleźć złoty środek. Coraz więcej osób też decyduje się na rozpoczęcie dwóch kierunków studiów, dzięki czemu mają oni więcej możliwości i większe szanse na znalezienie wymarzonego zatrudnienia –