Zalety elektrod stosowanych do mierzenia ph. Co warto widzieć?

Pomiar ph odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w wielu procesach, jakie zachodzą w ludzkim organizmie. Jest on także istotny w produkcji i wielu innych procesach. Nie dziwi więc, że elektrody do pomiaru ph są na bieżąco wykorzystywane przez pracowników laboratorium.
Oczywiście nie są to elementy tanie, ale przy zachowywaniu obowiązujących zasad dotyczących eksploatacji elektrod można bezpiecznie używać ich przez nawet kilka lat. W zasadzie każde laboratorium badawcze stosuje elektrody do pomiaru ph. Pomiar mętności i inne chemiczne metody służące zrealizowaniu pomiarów odczynu mieszaniny bądź produktu jest jednym z bardziej podstawowych zabiegów, jakie tylko można sobie wyobrazić w laboratorium pomiar poziomu ścieków. Co prawda, zarówno w laboratoriach analitycznych, jak i przy wszelkich procesach tego typu zabiegi stają się z roku na rok coraz bardziej zautomatyzowane, ale możemy spodziewać się, że elektrody do pomiaru ph jeszcze przez dłuższy czas będą wykorzystywane przez chemików.

Doczytaj:

praca w laboratorium

Autor: Mackenzie Cowell
Źródło: http://www.flickr.com

To łatwe w obsłudze urządzenie sprawia, że można przykładowo zadecydować o dopuszczeniu artykułu do sprzedaży albo nie. Z udziałem tak zwanego ph – metru możemy także określić, czy osoba, która poddaje się badaniom ma płyny ustrojowe o właściwym odczynie czy też nie. Nieprawidłowości pod tym względem mogą prowadzić do wykrycia różnych chorób.

laboratorium

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com

Pomiar mętności  i odczynu poszczególnej substancji jest bardzo prosty, a czas przeprowadzania takiego badania jest bardzo krótki. W ten sposób możemy szybko uzyskać pożądane wyniki. Pomiar ph przy pomocy elektrod ma różne zalety, ale najważniejszym czynnikiem, który decyduje o wyborze tego typu metody spośród innych stosowanych metod analitycznych jest potwierdzona badaniami skuteczność i wiarygodność przeprowadzanych pomiarów. Pomiar mętności jak również pomiar ph za pomocą najczęściej elektrody szklanej to jedne z częściej realizowanych rutynowo badań w laboratorium chemicznym, bez względu od branży.

Źródło: dużo konkretów obecnie działa niewielu producentów tego typu asortymentu, dlatego ceny urządzeń stosowanych do pomiaru ph są dość wyższe i na zakupienie nowego, profesjonalnego sprzętu stać wyłącznie laboratoria będące w nienagannej kondycji finansowej.