Wymiana akumulatora to nie taka nieskomplikowana kwestia. Trzeba pamiętać o wielu czynnikach, by wszystko normalnie działało

Dobieranie akumulatora o znacznej pojemności to niezwykle ważna kwestia. Z jednej strony bowiem wpływa ona na osiągi i czas pracy modeli, z innej zaś może się przyczynić do zepsucia elektroniki w modelu, zresztą sam akumulator może szybko utracić swoje właściwości. To niezwykle istotne, żeby odpowiednio dobrać najlepszy pakiet, baterii czy akumulatora, by nie mieć trudności w przyszłości.

akumulator modelarski

Najistotniejsze, żeby cechował się on podobnym typem, czyli przykładowo NiMh oraz napięciem jak model fabryczny, taki istotnie jak seryjnie zamontowany w naszym modelu.

Ekscytuje Cię opisywana tematyka? Jeżeli tak, to zapraszamy do lektury (http://www.sitech-poland.pl/oprogramowanie-produkty/) pokrewnego artykułu – on także jest godny uwagi.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by montować akumulator o bardziej znacznym napięciu, lecz jest to zależne od specyfikacji obrotów i silnika określonego modelu. Inny niezwykle ważny parametr to pojemność. Najprościej sprawę ujmując, im większa pojemność tym bardziej znaczny czas pracy modelu. Powinniśmy jednakowoż mieć na uwadze, iż pakiety o większej pojemności mają większą wydajnością prądową, a dzięki tym właściwościom zabawa modelem może się dość przedłużyć.

Nie ma jednak tak fajnie, gdyż z powodu dłuższej pracy może dojść do przegrzania silnika albo regulatora. A dzieje się tak iż zostały one wybrane przez producenta, w taki sposób, aby funkcjonowały niezawodnie, na przykład akumulator rc o oryginalnej pojemności. Zawsze powinniśmy także zwrócić uwagę na wymiary, ponieważ większa pojemność to raczej większe wymiary, co w rezultacie może poczynić, że pakiet będzie za duży do naszego modelu. Jeśli mówimy o modelach latających, to równie istotna jest waga produktu – zobacz baterie lipo. Oczywiście, w tej okoliczności ważne znaczenie ma wyważenie samolotu lub helikoptera a także jego środek ciężkości. Następna ważna sprawa to prąd rozładowania wyrażany w jednostkach (C).

To ważne, nigdy nie należy montować pakietów o napięciu rozładowania mniejszej mocy niż prąd rozładowania akumulatora fabrycznego. Miejmy na uwadze bowiem, że za niski prąd rozładowania może mieć wpływ na uszkodzenie elektroniki modeli, faktycznie więc doprowadzić do uszkodzenia akumulatora. I ostatnie spostrzeżenie na koniec. Jeśli zdecydujemy się na nowy akumulator modelarski odmiennego rodzaju niż oryginalny, o całkiem odmiennym napięciu czy nawet pojemność, to koniecznie powinniśmy pamiętać o ładowarce. Zmiana akumulatora bowiem może się wiązać z koniecznością wymiany ładowarki.