Kawiarki włoskie

Kafetiera, lub, jak kto preferuje, kafetera to urządzenie działające na zasadzie ekspresu ciśnieniowego. Obsługa kawiarki jest wyjątkowo prosta. Należy wyłącznie do dolnego zbiornika nalać wody, tak, aby woda nie zasłoniła zaworu, potem do sitka wsypać kawę i przykręcić górny zbiornik.

Kawa wykorzystywana do kawiarki winna być średnio przemielona, natomiast najlepszą wodą do sporządzenia kawy w kafetierze jest woda źródlana lub filtrowana.

[IMG=1403/5326dec3e4c39___kawiarki.jpg|R|ALT=Kawiarki – sklep Kawiarka ciśnieniowa pozwoli w błyskawiczny sposób otrzymać pachnącą, pełną wyraźnego smaku kawę bez przymusu posiadania dużych rozmiarów i kosztownego ekspresu ciśnieniowego.

Na rynku do nabycia są kafetiery stworzone z różnego rodzaju materiału. Najbardziej znana jest kawiarka aluminiowa o ośmiobocznym kształcie. Standardowa kawiarka włoska to zaparzacz ciśnieniowy stworzony z wysokiej jakości stopu aluminium. Jak twierdzą Włosi – kawa z takiej kafetiery aluminiowej jest kawą o bogatych i niepowtarzalnych walorach smakowych. Może i tak, ale artykuły wyprodukowane z aluminium mają zasadniczą wadę – nie działają na kuchniach indukcyjnych.

Wraz z rozwojem przedsiębiorstw produkujących kawiarki, jak i wzrastającymi oczekiwaniami klientów na rynku ukazały się kawiarki stalowe. Kafetiery zrobione ze stali zaczęto produkować w najlepszych włoskich firmach takich jak: Bialetti, Fraboski, GAT, Gnali&Zani. Współczesna kawiarka do kawy nie wyłącznie parzy wyśmienitą kawę, ale i ozdabia kuchnię satynową bądź połyskującą stalą najczęściej o najwyższym stopie 18/10. Kawiarka stalowa posiadająca specjalny dysk to kawiarka indukcja, a więc przystosowana do teraźniejszych kuchni już nie tylko wyglądem, ale też i ergonomią (zobacz na W nowoczesnej kuchni kawiarka na indukcję to rzecz niezbędna do wykonania przepysznej kawy na popołudniową chwilę rozluźnienia.

Najbardziej znane wśród kawiarek są bezwzględnie kawiarki włoskie, sporządzane przez włoskich dystrybutorów. Niejednokrotnie i z chęcią kupowane są kawiarki Bialetti, które cechują się doskonałą jakością zrobienia oraz rozmaitym wyglądem. Niezwykle rozpowszechnione są też kawiarki mukka a także kawiarki gat, które również robione są z odpowiednią starannością. W sprzedaży do nabycia są także przeróżne przybory do kawiarek przedłużające żywotność urządzeń, takie jak: uszczelka do kawiarki, reduktor do kawiarki, sitko do kawiarki a także zawór do kawiarki. Typowa włoska kawiarka jest świetnym podarkiem dla każdego miłośnika kawy na każdą okazję.

Źródło: Garneczki