Co warto wiedzieć o chryzantemach?

Kwiaty w ogrodzie, kwiaty w domu czy na balkonie. Wszędzie one stanowią idealne dopełnienie wystroju, uzupełniają wystrój w każdym miejscu. Mawia się, iż jedne osoby „mają rękę do kwiatów”, inne zupełnie odwrotnie. Czy tak jest? Zdaje się, iż tu nie chodzi o żadną magię czy niezwykłe zdolności, po prostu jedni wiedzą o kwiatach więcej, inne mniej, a Ci co posiadają większą wiedzę i doświadczenie potrafią lepiej dbać o każdego kwiatka. W tym artykule chcielibyśmy opisać wspaniały kwiat, jaki występuje w wielu domach i ogrodach.

Jesienny czar chryzantem

Autor: ankakay
Źródło: http://www.flickr.com/photos/ankakay/2939869819/
Pomówmy o chryzantemach doniczkowych i chryzantemach ogrodowych. Są to rośliny, które stanowią dość liczną grupę kwiatów utożsamianych z porą jesienną i świętem Wszystkich Świętych. Jednocześnie, są to kwiaty cięte, dostępne w każdej kwiaciarni.

W zdecydowanej większości chryzantema do uprawy w ziemi pochodz z Azjii – Chin, Korei i Japonii. Nazwa oznacza szlachetny rodowód, bo Chryzanthemum pochodzi od słowa „chrysos” („złoto”). Nie dziwne, że w naszym kraju możemy je spotkać pod nazwą złocienie. Do tejże grupy zaliczyć można rośliny uprawiane w szklarni – złocień ogrodowy, ale także w gruncie – złocień koreański lub złocień arktyczny. Wysokość zależna jest od gatunku, należy przyznać, iż jest dość zróżnicowana, może bowiem wynosić od 25 cm do nawet 250 cm!

Mogą występować w barwie białej, czerwonej, żółtej lub brązowej, zaś kwiaty występują jako pojedyncze anemonowe i pełne. Czym się różnią? Pojedyncze posiadają kwiaty języczkowe, jakie są osadzone na kilku okółkach. Wnętrze kwiatostanu to rurkowate kwiaty. Kolejny rodzaj – anemonowe odznaczają się wypukłym środkiem kwiatu, pełne natomiast są zdecydowanie najmocniej zróżnicowane, bo mogą występować pod postacią pomponów czy kwiatostanów w kształcie kul.

W okresie jesiennym (najczęściej w listopadzie) w sprzedaży są oferowane piękne odmiany chryzantem, których postać to właściwie dużych rozmiarów kwiaty osadzone pod jednym na każdym pędzie lub pogrzeb wrocław małymi, niedużymi kwiatami, jakie licznie występują na pędach. Te cudowne okazy są traktowane jako rośliny sezonowe, za ich rozmnażanie odpowiadają tylko najlepsi ogrodnicy. Pamiętajmy jednak, iż chryzantemy to kwiaty, tak zwanego, krótkiego dnia. To znaczy, że większość z nich kwitnie bardzo późno. Wiadomo, w fachowych szklarniach ogrodnicy są w stanie manipulować oświetleniem i temperaturą, więc jesteśmy w stanie podziwiać piękno chryzantem z ich sadzonek przez cały rok.

Chryzantemy na pewno upiększa każde mieszkanie swoimi niesamowicie wyrazistymi kwiatami. Niskie odmiany z hodowli szklarniowych są bardzo właściwe do tego typu uprawy. Pamiętajmy jednakże, iż roślina po przekwitnięciu jest już do wyrzucenia. Co więcej, znakomita większość z najpiękniejszych chryzantem nie jest przeznaczona do uprawy gruntowej, ponieważ źle reaguje na ujemne temperatury.